Vágy
Dek Ferenc hsvti cikke a Pesti Naplban 1865. prilis 16-án jelent meg. A cikkben jelezte, hogy Magyarország hajland lemondani nllsgrl egy megllapods rdekben. A hsvti cikk a Pesti Napl 1865. prilis 16-i szmbl szrmazik. Az 1848-49-es magyar szabadsgharc leverst Ferenc Jzsef arra hasznlta fel, hogy a Habsburg Birodalomban neoabszolutista berendezkedst vezessen be. Ennek szellemben 1851 vgn hatlyon kvl helyezte a forradalmak hatsra letbe lptetett alkotmnyt, s a hadseregre, a hivatalnokrendszerre s a titkosrendrsgre tmaszkodva kormnyzott. A hsvti cikk gy ketts politikai sikert jelentett, hiszen mindkt fl ignyeit kielgtette: a magyar kzvlemny elgedetten nyugtzta, hogy Dek ismtelten megvdte a 48-as alap s a fggetlensg eszményt, az osztrk uralkod krk pedig rzkeltk azt a hangslyvltst, ami immron nyilvnosan is az 1861-es llsponthoz kpest vgbem[[1]](https://index.hu/tudomany/til/2021/04/15/deak-ferenc-husveti-cikk-kiegyezes-osztrak-magyar-monarchia-tortenelem/).
A hsvti cikk kezdetben fiatal plebejus rtelmisgi csoport szerkesztette, de csakhamar konzervatv, nemzeti rzelm ellenzkiek kezbe kerlt. Ekkor Trk Jnos szerkesztette, aki anyagi s szellemi gyarapodst sztnz nemzeti egysg hirdetst tekintette a lap f feladatnak. 1855-ben b. Kemny Zsigmond kerlt a lap lre, s ebben a kzel msfl vtizedes idszakban a lap a passzv rezisztencia szcsve lett. Andrssy Gyula, a kiegyezs utni els magyar miniszterelnk, a kezdemnyez szerep azonban mgis a konzervatvoknak jutott, ugyanis nehezen viseltk, hogy a Schmerling kpviselte abszolutizmus kivetette ket a hatalmi helyzetbl, s gy hirtelen az ellenzki oldalon talltk magukat. Klnbz terveket dolgoztak ki, s nyjtottak be memorandum formjban Ferenc Jzsefnek. Az els Dessewffy Emil terjesztette be, s ez a memorandum mr minden lnyeges elemt tartalmazta az 1867-es kiegyezsnek: prilisi trvnyek elismerse, a Habsburg birodalom egysge a Pragmatica sanctio szellemben, nll pa[[2]](https://hirmagazin.sulinet.hu/hu/civilizacio/husveti-cikk).
A hsvti cikk fontos politikai dokumentum volt, amelynek megjelense jelents politikai sikert jelentett mind a magyar kzvlemny, mind az osztrk uralkod szmra. A cikkben megjelentett lltsok s esemnyek hozzjrultak az 1867-es kiegyezshez, amelynek rszeknt Magyarorszg hajland volt lemondani nllsgrl egy megllapods rdekben.